VMWare Virtual Disk Provisioning

 

در زمانی که شما در حال طی کردن مراحل ایجاد یک ماشین مجازی جدید هستید باید سیستم و شیوه ذخیره سازی بر روی فایل دیسک سخت مجازی را مشخص کنید.

NFS , VMFS datastore  از تمامی شیوه های ذخیره سازی موجود در VMWare  پشتیبانی می کنند.

  • NFS بدون شتاب دهنده سخت افزاری، فقط قابلیت پشتیبانی از فرمت thin را دارد.
  • شما می توانید از قابلیت vMotion برای تغییر یک دیسک مجازی به از یک فرمت به سایر فرمت ها استفاده کنید.

 

  • Thick

در روش ذخیره سازی thick  تمامی فضای مورد نظر برای ذخیره سازی در هنگام ساخت دیسک اختصاص داده می شود.

به عنوان مثال اگر شما یک دیسک مجازی 25GB ایجاد کنید فایل VMDK ساخته شده بر روی هاست نیز 25GB خواهد بود.

 

  • Thick Lazy Zeroed

این فرمت پیشفرض Thick می باشد. تمام فضای مورد نیاز دیسک مجازی در هنگام ساخت دیسک به آن اختصاص داده می شود. داده ها ی قبلی بر روی دیسک فیزیکی باقی می مانند و در هنگام ساخت دیسک مجازی از بین نمی روند، ولی با اولین درخواست نوشتن بر روی دیسک از سوی ماشین مجازی این داده ها غیرقابل استفاده می شوند.

ایجاد دیسک مجازی با استفاده از فرمت Thick Lazy داده های قابل بازیابی موجود بر روی دیسک فیزیکی را ازبین نمی برد و آنها همچنان بر روی فضای اختصاص داده شده باقی خواهند ماند.

شما نمی توانید به صورت دستی یک دیسک با فرمت Thick lazy را به دیسک با فرمت Thin  تغییر دهید. برای این کار در صورتی که دو عدد Datastore دارید از قابلیت Migrate هنگامی که ماشین مجازی خاموش است و اگر یک Datastore دارید فقط با قابلیت Clone می توانید اینکار را انجام دهید.

 

  • Thick Eager Zeroed

فرمتی از نوع Thick است که از قابلیت های Clustering مانند Fault Tolerance پشتیبانی می کند.  تمام فضای مورد نیاز دیسک مجازی در هنگام ساخت دیسک به آن اختصاص داده می شود.

برخلاف فرمت Lazy ، داده های موجود بر روی دیسک فیزیکی در هنگام ساخت دیسک مجازی با فرمت Eager غیرقابل استفاده می شوند. ممکن است ساخت یک دیسک با این فرمت بیشتر از ساخت دیسک با سایر فرمتها زمان ببرد.

 

  • Thin

هنگامی که به صرفه جویی در فضای ذخیره سازی نیاز باشد از Thin استفاده می شود. در هنگام ایجاد یک دیسک با فرمت thin  شما بسته به فضای موجود در ذخیره ساز، ظرفیت دیسک را تععین می کنید، اگرچه در هنگام ساخت دیسک با این فرمت فضای استفاده شده بسیار کمتر از فضای در نظر گرفته شده می باشد.

برای مثال اگر یک دیسک با ظرفیت 25GB با فرمت Thin ایجاد کنید فضای مصرف شده در لحظه ایجاد دیسک بر روی ذخیره ساز بیش از چند MB نخواهد بود و فایل  VMDK اندازه بسیار کمتری از ظرفیت نسبت داده شده به آن را خواهد داشت. با آغاز به کار ماشین مجازی با این دیسک اندازه فایل VMDK تا رسید به حداکثر مقدار تعیین شده برای آن افزایش پیدا خواهد کرد.

  • اگر از قابلیتهای Clustering مانند Fault Tolerance می خواهید استفاده کنید، دیسک را با فرمت Thin ایجاد نکنید.
  • شما می توانید این فرمت را به صورت دستی به فرمت Thick تغییر دهید.
  • اگر فضای ذخیره ساز اشغال گردد و دیسک ساخته شده با فرمت Thin قابلیت افزایش سایز را نداشته باشد ماشین مجازی ساخته شده با آن دیسک، غیر قابل استفاده خواهد بود.

 

برچسب خورده : , , , , , , , . Bookmark the پیوند یکتا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.